Kamieniarstwo Bielsko-Biała

Kamieniarstwo budowlane

Kamieniarstwo budowlane – dawniej i dziś

 

Kiedy zastanawiasz się nad nową budową lub przebudową, warto przemyśleć usługi naszej firmy w specjalizacji, jaką jest Kamieniarstwo Budowlane. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu specjalizujemy się w budowaniu nowych domów, dodatków oraz niestandardowych kuchni czy innych elementów, które stają się naturalnym dziełem sztuki, z racji tego iż ich materiałem budulcowym jest właśnie kamień. Jako wykonawca z pełnym zakresem usług możesz liczyć na najwyższą jakość we wszystkich projektach wewnętrznych i zewnętrznych, na jakie się zdecydujesz!

 

Dlaczego kamień, a nie inny materiał budowlany?

 

Kamień jest wykorzystany jako materiał budowlany już od tysięcy lat. Od dawna jest uznawany za materiał o dużej trwałości i najwyższej jakości artystycznej, stąd był to oczywisty wybór dla budynków związanych z:

 

 • statusem
 • siłą
 • religią.

 

Piramidy w Gizie, komnaty pochówków w Wielkiej Brytanii czy świątynie na Malcie – wszystkie one zostały zbudowane z kamienia już ponad 4000 lat temu i wciąż stoją (!). Wykorzystanie kamienia w budownictwie zmniejszyło się w ciągu ostatnich stu lat, ale to nie zmienia faktu, iż kamieniarstwo budowlane pozostaje arystokratą pośród materiałów budowlanych.

 

Rodzaje kamienia budowlanego

 

Kamień budowlany, zwany także kamieniem wymiernym, wywodzi się z jednego z trzech naturalnie występujących rodzajów skał. Pierwszy rodzaj to twarda i nieporowata skała powstała z powolnego lub szybkiego schładzania stopionej magmy. Najlepszym przykładem takiego kamienia jest granit.

 

Potem jest kamień osadowy - miękka i dość porowata skała uformowana z pokładów erodowanych wcześniej skał, które osadzały się warstwowo głównie na dnach morskich i ulegały zagęszczeniu. Najlepszymi przykładami tego rodzaju skał są:

 

 • piaskowiec
 • wapień

 

Jednak to nie wszystko – są jeszcze skały metamorficzne - twarda i nieporowata skała powstała z wcześniej istniejącej skały, która została zmieniona przez intensywne ciepło lub ciśnienie. Najlepszymi przykładami tego rodzaju skał są:

 

 • marmur
 • łupek

 

Występują ogromne różnice w obrębie każdego z tych rodzajów skał, spowodowane specyficznymi warunkami mineralogicznymi i geologicznymi. Oczywiście, każdy ten kamień może być użyty do budowy, ale równocześnie każdy z nich ma ograniczenia, które czynią go mniej lub bardziej odpowiednimi do różnych celów. Granit, piaskowiec i wapień mogą być używane do budowy ścian, ale łupek nadaje się tylko do dachów i podłóg. Niektóre rodzaje granitów mogą zawierać sole mineralne, które powodują odpryskiwanie, gdy zewnętrzna powierzchnia kamienia odpada, natomiast łupek może zawierać szkodliwe minerały, które rozkładają się w wyniku narażenia na działanie atmosfery powodując uszkodzenia kamienia, a piaskowiec może być zbyt porowaty i delikatny w odniesieniu di konstrukcji nośnych.

 

Zrozumienie, w jaki sposób powstał materiał skalny, ujawni, w jaki sposób można go wykorzystać w budynku, jakie są jego ograniczenia i jak będzie się ono zmieniać w czasie. Nasa firma realizująca kompleksowe Granit, piaskowiec i wapień mogą być używane do budowy ścian, ale łupek nadaje się tylko do dachów i podłóg kamieniarstwo budowlane posiada taką wiedzę i dzieli się nią z innymi w ramach różnego rodzaju projektów budowlanych.

 

Układanie suchego kamienia – podstawowa usługa kamieniarstwa budowlanego

 

Najwcześniejsza forma konstrukcji kamiennej zwana jest suchym kamieniem lub suchym układaniem w stosy. Są to konstrukcje wolnostojące, takie jak:

 

 • ściany polowe
 • mosty
 • budynki

 

Tego rodzaju kamieniarstwo budowlane wykorzystywało kamienie o nieregularnych kształtach, starannie dobrane i umieszczone tak, aby ściśle przylegały do siebie - bez poślizgu. Struktury są zwykle szersze u podstawy i zwężają się w miarę wzrostu wysokości. Ciężar kamienia przesuwa się do wewnątrz, aby podtrzymać konstrukcję, a jakiekolwiek osiadanie lub zakłócenie powoduje, że struktura blokuje się i staje się jeszcze silniejsza.

 

Suche kamienne konstrukcje są bardzo trwałe i łatwe do naprawienia. Pozwalają one na przepływ wody, równocześnie nie powodując uszkodzenia kamieni. Nie wymagają żadnych specjalnych narzędzi, tylko umiejętności rzemieślnika - niezbędnych przy wyborze i ustawianiu kamieni.

 

Kamienne mury – wyższa forma kamieniarstwa budowlanego

 

Tradycyjny kamienny mur wyewoluował z układania kamieni opisanego powyżej. Kamienne bloki w takiej konstrukcji układane są rzędami równych lub nierównych kamieni i mocowane na miejscu za pomocą zaprawy, mieszanki cementu lub wapna wklejonego między kamieniami. Kamienie budowlane są zwykle wydobywane dzielone za pomocą diamentowych pił lub żelaznych klinów, a następnie kształtowane i polerowane zgodnie z konkretnymi wymaganiami.

 

Podstawowymi narzędziami ręcznymi do kształtowania kamieni są:

 

 • dłuta
 • młotek

 

Jednak współczesne kamieniarstwo budowlane stawia na nowoczesne narzędzia elektryczne takie jak szlifierki kątowe i dłuta pneumatyczne – które są często używane, aby zaoszczędzić czas i pieniądze w trakcie całego procesu. Kamienie są ukształtowane w blok, znany jako mur z cegły. Jednak niekoniecznie – cała forma może też być pozostawiona w formie szorstkiej i nieregularnie, ciętej. Zaprawione konstrukcje kamienne są mniej trwałe niż suchy kamień, ponieważ woda może zostać uwięziona między kamieniami i odepchnąć je, powodując nietrwałość całej konstrukcji.

 

Tradycyjne kamienne mury są dziś rzadko używane, ponieważ kamień jest kosztowny – niezbędne aby go wydobyć są prace w kamieniołomach, nie wspominając o cięciu i transporcie, a proces budowlany wymaga dużych nakładów pracy i umiejętności, które jednak nasza firma oferująca kamieniarstwo budowla posiada. Zamiast tego mimo wszystrko, większość współczesnych zakładów kamieniarskich wykorzystuje okleinę z kamienia (cienkie, płaskie kawałki) przyklejoną do ściany z betonowych bloków. Jest to tzw. okładzina kamienna lub fornirowana.

 

Istnieją również konstrukcje kamienne, które są skrzyżowaniem fornirowanego muru z tradycyjnym murem. Niskie formy w takim układzie są umieszczone po obu stronach ściany, aby służyć jako baza całej konstrukcji. Kamienie są umieszczane wewnątrz form z płaską powierzchnią na zewnątrz, następnie wylewany jest beton - aby utrzymać razem całą konstrukcję. Dzięki tej metodzie można szybko i łatwo budować kamienne budynki, z czego mocno czerpie korzyści współczesne kamieniarstwo budowlane.

Dlaczego pomimo upływu lat kamień jest popularnym materiałem budowlanym?

 

Kamień przede wszystkim jest bardzo trwałym, łatwym w utrzymaniu materiałem budowlanym o wysokiej masie termicznej. Jest wszechstronny, dostępny w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i fakturach i może być stosowany do:

 

 • podłóg
 • ścian
 • łuków
 • dachów.

 

Lubimy kamień również za to, iż dobrze komponuje się z naturalnym krajobrazem i może być łatwo poddany recyklingowi do innych celów budowlanych. Ale czy kamień to zrównoważone rozwiązanie budowlane? Obecnie w naszym kraju znajduje się naprawdę spora ilość kamieniołomów budowlanych, która jest wystarczająca do tego, aby zaspokoić obecny popyt na kamieniarstwo budowlane, ale wraz z rosnącym napływem tanich, importowanych imitacji kamienia i tworzyw sztucznych, branża ta jest zagrożona. Aby spełnić standardy zrównoważonego rozwoju, należy podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia, że prawdziwe piękno sztuki kamieniarskiej nie zniknie.

 

Kamieniarstwo budowlane - wysokie standardy obowiązują!

 

Nasza firma już od wielu lat świadczy szybkie, profesjonalne i niezawodne usługi kamieniarstwa budowlanego. Nasi eksperci w tej dziedzinie to pasjonaci, dla których praca z kamieniem i jego właściwościami nie jest wyłącznie sposobem na zarobek, ale też niezmiennie stanowi angażująca pasję. W tym kontekście ważne podkreślenia jest, iż jesteśmy zaangażowani w prawidłowo realizowane zlecenie i niezmiennie staramy się utrzymywać najwyższe standardy we wszystkim, co robimy. Równocześnie zapewniamy szybkie terminy realizacji, a także zapewniamy efektywne wykonanie w najwyższym standardzie i w razie potrzeby polecenie przyjaznych wykonawców, aby w krótkim czasie zrealizować zamówiony u nas projekt.

 

Nasza firma specjalizująca się w kamieniarstwie z dumą oferuje najwyższej jakości usługi zarówno komercyjne, jak i dla klientów indywidualnych. Ta wszechstronność pomaga nam w realizacji wszelkich potrzeb, zapewniając spersonalizowane usługi i wyjątkowe wyniki, na które zasługuje każdy z klientów, który do nas trafia. Jeśli chodzi o kamieniarstwo budowlane nie ma dla nas zleceń zbyt dużych bądź zbyt małych, wszystkie traktujemy tak samo priorytetowo i z taką samą starannością.

 

Dotrzymywanie terminów jest naszym priorytetem!

 

Wykończenie projektu na czas jest tym, co sprawia, że nasza firma wyróżnia się ponad konkurencję. Nasz doświadczony zespół będzie na miejscu znacznie szybciej niż większość innych firm i będziemy ściśle współpracować z Tobą, aby mieć absolutną pewność, że praca zostanie wykonana zgodnie z ustalonymi terminami i wymaganiami.

 

Ściśle przestrzegamy wszystkich najnowszych przepisów BHP, postępując zgodnie z wytycznymi i upewniając się, że nasza praca jest zabezpieczona w odpowiedni sposób. Niezależnie od tego, czy wybierzesz nas jako podwykonawcę czy głównego wykonawcę, nasz zespół z pewnością Cię nie zawiedzie, bo jest:

 

 • profesjonalny
 • niezawodny
 • gotowy do rozmów  przez cały projekt

 

Wszystko po to, aby zapewnić całkowitą satysfakcję! Nasz zakład powstał w celu świadczenia wyjątkowych usług kamieniarskich, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, że jeśli chodzi o kamieniarstwo budowlane możemy zapewnić naszym klientom wszystko, co najlepsze w tym temacie. Zachęcamy zatem wszystkich o przekonania się co do naszej:

 

 • niezawodności
 • profesjonalizmu
 • terminowego dostarczania realizacji
 • przyjemnego budżetu
 • doskonałej obsługi klienta.

 

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta – zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania, rozwiejemy każde wątpliwości. Kamieniarstwo budowlane to nasza domena – warto się o tym przekonać bezpośrednio i czerpać z naszej wiedzy korzyści. Czekamy na kontakt – całkowicie do usług.

zakład kamieniarski bielsko


Kamieniarstwo Bielsko
MEUStone

ul. Piekarska 177, 43-300 Bielsko-Biała

NIP: 547-024-18-44

 

www.meustone.pl

www.kwarcogranit.pl

 

 600 480 191 | 602 678 460  biuro@meustone.pl

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek  8:00-17:00

Sobota  9:00-12:00

Realizując obowiązek informacyjny RODO, przekazujemy informacje dotyczące zasad przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Klienci, kontrahenci lub osoby, które reprezentują naszego klienta lub kontrahenta, kliknij tutaj Osoby wyznaczone przez naszego klienta lub kontrahenta do kontaktu z nami, kliknij tutaj. Pracownicy organu publicznego, kliknij tutaj. Kandydaci do pracy w naszej firmie, klinkij tutaj.

Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Stron